Επιμορφωτική ημερίδα με θέμα: "Καινοτομίες στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση"

Παρασκευή, 27 Απριλίου 2012 11:31

DSC012571

Την Τετάρτη 29 Φεβρουαρίου 2012 πραγματοποιήθηκε Επιμορφωτική Ημερίδα με θέμα «Καινοτομίες στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση».  Η Ημερίδα συνδιοργανώθηκε από τις Διευθύνσεις  Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κορινθίας δια μέσου των Γραφείων Σχολικών Δραστηριοτήτων.
Την Ημερίδα παρακολούθησαν 120 εκπαιδευτικοί Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από όλη την Κορινθία οι οποίοι επιμορφώθηκαν σε επίκαιρα θέματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης. Αναλυτικά τα θέματα και οι επιμέρους εισηγητές ήταν:
1.      «Από την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση στην Εκπαίδευση για την Αειφορία και στο θεματικό έτος για την Υγεία και τις Παραγωγικές Διαδικασίες», Εύα Παπαντωνίου, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ.Δ.Ε. Κορινθίας
2.      «Νέες τεχνολογίες στην περιβαλλοντική Εκπαίδευση», Φώτης Τσοχαντάρης, Υπεύθυνος Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ.Π.Ε. Κορινθίας
3.      «Ο κήπος της αφθονίας», Γιάννης Βαρελάς και Μαριάννα Κωτσογιάννη, οργανωτικά μέλη του τοπικού σχολικού δικτύου για τον Σχολικό Κήπο
4.      «Βιολογική καλλιέργεια και μεταλλαγμένα προϊόντα», Ηλίας Άρης, Γεωπόνος - βιοκαλλιεργητής.

Ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κορινθίας, κ. Κωμαΐτης Χριστόφας συγχαίρει τους διοργανωτές της Επιμορφωτικής Ημερίδας κ. Παπαντωνίου Εύα και κ.Τσοχαντάρη Φώτη και ευχαριστεί τα γεωπονικά καταστήματα Δ.Τζαβέλλα στην Κόρινθο και H.Καψιμάλη στο Βραχάτι για την ευγενική χορηγία σπόρων στους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς.