Σ.Σ.Ν.: "Η επικοινωνία στην οικογένεια την εποχή της κρίσης"

Τρίτη, 19 Μαρτίου 2013 09:56

Την Τρίτη 12 Μαρτίου 2013 και στα πλαίσια της συνεργασίας των Υπηρεσιών της Δ.Ε. Κορινθίας, Σ.Σ.Ν. και ΚΕ.ΣΥ.Π., πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Σχολείο Αθικίων η δράση με τίτλο "Η επικοινωνία στην Οικογένεια την εποχή της κρίσης". Η συγκεκριμένη δράση αποδέκετες είχε τους γονείς των μαθητών του σχολείου και περιελάμβανε δύο μέρη. Στο πρώτο μέρος η Υπεύθυνη του Σ.Σ.Ν. έκανε μία σύντομη θεωρητική εισαγωγή με βασικές αρχές για τη σωστή λειτουργία της επικοινωνίας στα πλαίσια της σχέσης γονέων- παιδιών, ενώ στη συνέχεια οι Υπεύθυνες του ΚΕ.ΣΥ.Π. πραγματοποίησαν σχετική βιωματική παρέμβαση. Ακολούθησε συζήτηση με τους γονείς. Η όλη δράση είχε επιτυχία με τους γονείς να εκδηλώνουν το ενδιαφέρον και για περαιτέρω συνεργασία.